Strona główna » Oprogramowanie » Ranking darmowych programów do obróbki zdjęć

Ranking darmowych programów do obróbki zdjęć

Temat programów do obróbki zdjęć już poruszaliśmy, jednak wtedy skupiliśmy się wyłącznie na oprogramowaniu dostępnych w ramach indywidualnej recenzji. Natomiast dzisiaj omówimy programy graficzne dostępne w pełni za darmo. Wskażemy ich wady i zalety, a także powiemy, czy według nas warto zainteresować się danym darmowym programem do obróbki zdjęć.

Freeware – na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, przetestujmy instalowany program oprogramowaniem antywirusowym. Po drugie, należy uważać przy instalacji – programy są darmowe, ale instalator potrafi „dołożyć” także inne, zawierające reklamy lub utrudniające korzystanie z przeglądarki. Korzystajmy ze sprawdzonych stron z takim oprogramowaniem, dzięki czemu będziemy mogli spokojnie pracować. Po trzecie – warto poczytać o danym programie zanim zostanie on zainstalowany. Często większe możliwości są płatne, a nikt nam o tym nie mówi. Bywa też tak, że deweloper softu przestaje się nim interesować – i zostawi nas z niekompatybilnymi formatami, z których nic nie będzie można wycisnąć, lub z oprogramowaniem, które nie będzie aktualizowane. Po czwarte, zwracajmy uwagę przede wszystkim, czy program nam „leży”. Poruszanie się po interfejsach bywa kłopotliwe, szczególnie dla początkujących. Warto zatem choćby obejrzeć ogólnodostępne screeny czy tutoriale by zorientować się, na ile swobodnie będziemy mogli poruszać się po funkcjach programu. Po piąte, przyjemnie byłoby mieć polską wersję językową programu. Nie jest ona oczywiście wymagana, ale znacznie ułatwia pracę zwłaszcza na początku przygody z fotoedycją.

Fotor – mało popularny, ale warty uwagi

Z Fotora możesz skorzystać zarówno przy użyciu komputera PC, jak i przeglądarki, czy smartfona. Program podzielony został na trzy moduły, a każdy z nich dotyczy innego zagadnienia graficznego. Szczególnie ważny jest segment dotyczący edycji zdjęć, ponieważ to przy jego pomocy możliwe jest dokonanie nawet zaawansowanej obróbki grafiki. Ponadto do dyspozycji masz również moduł tworzenia kolaży, czy wsadowego przetwarzania fotografii.

Program ten zawiera wiele predefiniowanych ustawień scen, których możesz użyć na dowolnie importowanym zdjęciu. W ten sposób, za pomocą kilku kliknięć fotografia zostaje automatycznie poprawiona. Producent nie zapomniał także o funkcjach manualnych, dlatego zaawansowani użytkownicy również odnajdą się w obsłudze tego programu. Za pomocą przejrzystego menu suwakowego możliwe jest zmienienie niemal wszystkich parametrów zdjęcia.

Fotora szczególnie polecamy osobom korzystającym z mediów społecznościowych. Dlaczego? Jego możliwości gwarantują dowolną edycję zdjęcia, aby nadawało się do upublicznienia na portalu społecznościowym.

Photoscape X PRO – doceniany, darmowy program do obróbki zdjęć

Tego produktu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Photoscape doceniany jest zarówno przez fotoamatorów, jak i użytkowników niezaznajomionych w najmniejszym stopniu z fotografią, ale pragnących budowania swojego wizerunku w social media. W tym miejscu warto zaznaczyć, że część funkcji dostępna jest po dokonaniu opłaty, jednak wykorzystanie tych możliwości, które są darmowe, w pełni zaspakaja potrzeby przeciętnego użytkownika.

Poza wcześniej już wspomnianymi funkcjami znanymi z innych programów Photoscape X PRO umożliwia również pracę na fotografiach zapisanych w formacie RAW. Wyjaśniamy, że jest to rozszerzenie plików zdjęć wysokiej rozdzielczości, najczęściej wykonanych przy użyciu lustrzanki. W ten sposób nie jesteśmy ograniczani w kwestii obróbki fotograficznej. Na koniec omawiania kolejnego najlepszego programu do obróbki zdjęć informujemy, że najnowsza jego wersja dostępna jest na Windows 10.

GIMP – graficzny kombajn

Przez wielu użytkowników GIMP nazywany jest „darmowym photoshopem”, ponieważ ogrom jego funkcji pozwala na kompleksową obróbkę grafiki rodem z płatnego odpowiednika. Właśnie ze względu na duże możliwości i wiele narzędzi, program ten polecany jest zaawansowanym grafikom i fotografom, którzy potrzebują bezpłatnego programu, który pozwoli im rozwinąć swoje pasje.

Przez wielu użytkowników GIMP nazywany jest „darmowym photoshopem” (..)

Ważnym aspektem związanym z GIMP-em jest fakt, że obsługuje on wiele formatów, a także pozwala na pracę przy użyciu warstw i masek, czyli technologii znanych z zaawansowanych programów do obróbki zdjęć.

Każdy kiedyś zetknie się z Photoshopem. Ten kombajn firmy Adobe upowszechnił fotoedycję tak bardzo, że wielu ludzi zajmuje się tylko nią, nie mając w rękach nawet aparatu. To klasowe oprogramowanie ma jednak swoją cenę – bardzo słoną, niezależnie od tego czy opłacamy całość czy abonament miesięczny (Adobe nie wypuszcza już kolejnych edycji na płytach, a w swojej chmurze). Czy nam się to podoba, czy nie – Photoshop to gigant. Jeśli jednak chcemy w jakiś sposób przybliżyć się do jego środowiska – Photopea będzie idealna. To program darmowy, działający w przeglądarce, a stworzony przez czeskiego programistę Ivana Kutskira. W swojej podstawowej wersji z powodzeniem poradzi sobie z obługą plików NEF czy PSD, a obsługa do złudzenia przypomina środowisko Adobe – kto więc liznął już Photoshopa czy Lightrooma – poradzi sobie bez problemu.

Pixlr

Kolejny darmowy edytor który odpalimy w przeglądarce czy na komputerze – jest już wersja desktop tego software’u. Pixlr jest dedykowany fotografom, a nie grafikom, stąd brak w nim pędzli i zaznaczeń do pracy z grafiką rastrową. Znajdziemy tu za to doskonałe urządzenia do kadrowania, retuszu, wstawiania napisów, logotypów i ramek. Pixlr poradzi sobie też z odczytem plików RAW, choć średnio nadaje się do ich wywoływania – paleta korekt jest niewielka. W rękach amatorskich w zupełności wystarczający i bardzo lekki dla komputera – nie zajmie wiele miejsca.

Snapspeed

Aplikacja Google’a z przeznaczeniem do smartfonów. Gigantyczne możliwości skrojone do małego urządzenia potrafią oszołomić gdy są właściwie użyte. Aplikacja umożliwia wszechstronny i głęboki retusz zdjęć, wydobyć to co dobre z słabego ujęcia, poprawić edycję, oświetlenie, jaskrawość i barwy. W epoce smartfonów przyklejonych do rąk wszystkich ludzi, wydaje się nieodzownym narzędziem do ulepszania swoich fotografii. Jest bezpłatna, lekka i zrobiona w inteligentny i przemyślany sposób. Stworzyło ją biuro Nik Software, które znane jest z wtyczek do Photoshopa (np. Nik Collor Effex Pro). Dla wielu użytkowników możliwości programu są tak wystarczające, że stał się ich jedynym używanym. Na smartfony – ideał.

Darmowymi programami do obróbki zdjęć zdecydowanie warto zainteresować się nie tylko na początku przygody z fotografią, ale również w trakcie jej trwania. Szczególnie przydatne bezpłatne oprogramowanie tego typu okaże się w przypadku posiadania mniej wydajnego komputera. My, z czystym sumieniem w pełni rekomendujemy przytoczone programy, ponieważ oferują one naprawdę wiele.

[Ocen: 1 Średnia: 5]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *