Strona główna » Akcesoria » Filtr polaryzacyjny – czym jest i gdzie go kupić?

Filtr polaryzacyjny – czym jest i gdzie go kupić?

Filtr polaryzacyjny jest jednym z najważniejszych elementów profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Przy jego pomocy możliwe jest odmienienie zdjęcia bez konieczności dostosowywania ustawień aparatu, czy samego obiektywu. Wiele osób zapyta: Jak to możliwe? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu. Ponadto zamieszczę również ranking najlepszych filtrów polaryzacyjnych.

Jak działa filtr polaryzacyjny?

Filtr polaryzacyjny jest dosyć niepozornym szkłem, jednak przy umiejętnym użytkowaniu pozwala na osiągnięcie wręcz niemożliwych efektów. Jego działanie opiera się na prawach fizyki, dlatego wcześniejsze ich poznanie jest kluczowe w zrozumieniu i nabyciu umiejętności posługiwania się filtrem.

Rozpoczynając wywód na temat działania polaryzatora najlepiej wyobrazić sobie promienie świetlne jako fale. Mają one góry i doliny, czyli zmieniają swoje natężenie. Fale te rozchodzą się we wszystkich możliwych kierunkach, ale rozłożone są równomiernie na jednej płaszczyźnie. Zatem filtr polaryzacyjny przepuszcza promienie o wybranej płaszczyźnie rozchodzenia się. Jest ona zawsze określona w specyfikacji danego filtra. Ponadto ważne jest ustawienie filtra, ponieważ dopiero po prostopadłym umiejscowieniu go względem padających promieni na zdjęciu zobaczymy zmiany.

Mówiąc możliwie najprostszym językiem – światło wpada do obiektywu, a potem na matrycę aparatu. To co wpada, filtr ogranicza tylko do takiego światła, które wpada prostopadle. Dzięki temu to, co odbija się na boki, do góry czy w każdym innym możliwym kierunku, nie tworzy odbicia. To znaczy, ono oczywiście istnieje, ale nie dla takiego filtru. W ten sposób aparat wydobywa z fotografii więcej barw i przestrzeni, kosztem nieco zmniejszonego światła.

Dodatkową zaletą, którą docenimy dopiero w momencie zagrożenia, jest fakt że dodatkowa powierzchnia zabezpiecza przednią soczewkę obiektywu przed niepożądanym zapyleniem czy wodą. W chwili upadku przyjmie na siebie także część uderzenia – a filtr, nawet dobry, będzie znacznie tańszy od nowego obiektywu.

Dlaczego stosuje się filtry polaryzacyjne?

Głównym zastosowaniem filtrów polaryzacyjnych jest konieczność pozbycia się niechcianych odbić na fotografii. Szczególnie często powstają one w krajobrazach miejskich, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością szyb, czy błyszczących przedmiotów. Wtedy po nałożeniu filtra światło odbierane jest w inny sposób, co pozwala na uchwycenie nawet mocno odbijających obiektów.

Stosując wówczas normalne parametry dla danej fotografii (światłomierz najczęściej pracuje przez obiektyw, więc podane nam na wyświetlaczu informacje są rzetelne), możemy zrobić ciekawe, dobre zdjęcia. Niektórzy fotografowie sugerują jeszcze, by zdjęcia zrobione z polaryzacją delikatnie nie doświetlać. Mówiąc wprost, zwłaszcza w wypadku gdy robimy zdjęcia poddawane późniejszej obróbce cyfrowej, a przede wszystkim w formacie bezstratnym RAW, zdjęcie na poziomie aparatu powinno być ciemniejsze niż obraz w rzeczywistości. Skutkuje to głębszym nasyceniem barw i większymi możliwościami obróbki. Ciemniejsze zdjęcia łatwiej doprowadzić do efektownego finału niż te, w których np. niebo jest mocno przepalone. Polaryzacja ściemni większość naszych zdjęć, ponieważ jest dla światła przeszkodą – ale z dobrym skutkiem końcowym.

Inna dziedzina, w której sprawdzi się filtr polaryzacyjny, to fotografia produktowa. Zdjęcia wykonane różnego typu przedmiotom bez filtra najczęściej posiadają odbicia wynikające z konieczności użycia sztucznego światła, czy z bezpośredniej charakterystyki produktu. Po nałożeniu właściwego polaryzatora odbicia znajdujące się na produktach lub tle znikają, co pozwala na uzyskanie idealnej fotografii. W fotografii produktowej często niepożądane światło potrafi być niezwykle kapryśne. Fotograf dąży do uzyskania efektu braku cienia, a pracując poza studiem i posiłkując się światłem które zastanie, bez polaryzacji będzie to utrudnione.

Filtry polaryzacyjne doceniane są również przez fotografów specjalizujących się w zdjęciach krajobrazowych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pozwalają one na niwelowanie odbić, dlatego odpowiednio dobrany polaryzator może znacząco poprawić kontrast, dzięki czemu możliwe będzie wyróżnienie granic pomiędzy poszczególnymi obiektami.

Polaryzacja potrafi być cudownym narzędziem w rękach doświadczonego fotografa pejzażu. Wydobywa soczystość z kolorów i wspaniale „gasi” rozjaśnione niebo. Niweluje „przypalone” chmury i potrafi znacząco podnieść kontrast np. w fotografii górskiej, gdzie uzyskanie wrażenia przestrzeni bywa trudne z powodu pary wodnej, która na dalszych planach tworzy niebieski nalot, początkowo niewidoczny nawet w słoneczny dzień.

Przy jakich zdjęciach krajobrazowych sprawdzi się filtr? Na przykład w momencie fotografowania nieba lub wody. Powierzchnie te, co prawda zbudowane są z innych substancji, jednak są jednolite, dlatego uzyskanie prawidłowego efektu na zdjęciu jest niezwykle trudne. W tym momencie z pomocą przychodzi filtr polaryzacyjny, dzięki któremu następuje uwydatnienie chmur, czy pozbawienie tafli wody niechcianych odbić światła słonecznego.

Rodzaje filtrów polaryzacyjnych

W fotografii mamy dwa rodzaje filtrów polaryzacyjnych:

Filtr kołowy, czyli taki, który za sobą posiada płytkę ćwierćfalową, czyli odpowiednio skonstruowaną soczewkę, po przejściu której światło zmienia swoją polaryzację. Działanie tych filtrów nie wpływa bezpośrednio na aparat i jego funkcje, dlatego przygodę z filtrami polaryzacyjnymi polecamy rozpoczynać właśnie od kołowych. Jego funkcjonowanie po założeniu na obiektyw jest banalnie proste i nie przysporzy trudności żadnemu adeptowi fotografii – po pierwszych zdjęciach będzie wiadomo, jak działa do niepozorne szkiełko. Jego gwint, wkręcony w obiektyw, jest jednocześnie osią, na której osadzone jest szkiełko filtra. Obracając nim i patrząc jednocześnie przez wizjer (lub wyświetlacz) będziemy widzieć jak na obrazie giną lub pojawiają się refleksy światła. Wystarczy skierować aparat na obiekt bądź płaszczyznę, która odbija światło – kałużę, jezioro, błyszczące od wody jabłko.

Liniowy filtr polaryzacyjny jest znacznie trudniejszy w stosowaniu. Światło w nim polaryzowane jest liniowo, dlatego może mieć bezpośredni wpływ na działanie aparatu. W szczególności mamy tutaj na myśli światłomierz odpowiedzialny za mierzenie natężenia i barwy światła, a także autofocus, z którego wciąż korzysta wiele osób. Filtry liniowe wymagają więcej wprawy, ale są ciekawym pomysłem na samorozwój fotografa jako taki. Podobnie rzecz ma się z filtrami połówkowymi czy o określonej barwie. Eksperymentowanie z filtrem liniowym nie będzie w istotny sposób przeszkadzać w fotografii, zakłóci tylko odczytywane przez aparat parametry, bez szkody dla żadnej technicznej strony urządzenia.

Filtr polaryzacyjny – gdzie kupić?

Kupowanie filtra polaryzacyjnego polecamy w zaufanych sklepach fotograficznych. Decydując się na taki krok, mamy pewność, że otrzymamy wyłącznie oryginalny, pozbawiony wad sprzęt, a także, w razie potrzeby pomóc w dokonaniu wyboru może obsługa.

Warto również sprawdzić ofertę sklepów internetowych zawierających w swojej ofercie produkty fotograficzne. Kontakt z obsługą sklepów tego typu również jest możliwy, a sam zakup nie wymaga wychodzenia z domu, co jest niezwykle wygodne. Aby ułatwić wybór filtra polaryzacyjnego, poniżej udostępniamy ranking filtrów polaryzacyjnych 2022.

Ranking filtrów polaryzacyjnych 2022

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *