Strona główna » Obiektywy » Jaki obiektyw wybrać na początek?

Jaki obiektyw wybrać na początek?

Początki fotograficznej przygody bywają trudne. Najpierw trzeba ustalić dziedzinę, w której chcemy się spełniać, następnie wybrać aparat i akumulatorki, aby dopiero później wybrać swój pierwszy obiektyw. Zadanie to na pierwszy rzut oka jest skomplikowane, jednak po poznaniu kilku szczegółów wszystko się wyjaśnia. Ponadto przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto poznać ranking najlepszych obiektywów dla początkujących.

Obiektyw na początek dobierz do aparatu

Już na wstępie warto sobie uświadomić, że obiektywy do Nikona będą miały zupełnie inne mocowania w porównaniu do obiektywów do Canona. Różnice są tak znaczące, że zamontowanie niewłaściwego sprzętu nie będzie możliwe, co po kupnie może okazać się poważnym problemem. Krótko mówiąc, kupując obiektyw, w pierwszej kolejności skup się na posiadanym aparacie. Przeczytaj dokładnie jego specyfikację techniczną i zapamiętaj rodzaj zastosowanego mocowania.

Aparaty dzielimy na takie, które mają pełnoklatkową matrycę – FX, oraz mniejszą – występującą pod oznaczeniami APS-C lub DX. Tym ważniejsza jest kwestia znajomości posiadanego sprzętu. Do pełnoklatkowych lustrzanek (czy też bezlusterkowców) obiektyw dedykowany pod DX założymy, ale jego właściwości optyczne ulegną pogorszeniu – pojawi się na przykład winieta. Dlatego pierwszorzędnym problemem który rozwiązujemy powinno być zagadnienie – jaki aparat mamy, i co będziemy fotografować. Najwybitniejszym obiektywem świata jest ludzkie oko i tylko ono nadaje się do wszystkich zastosowań. Aparat już tak doskonały nie jest – wymaga od nas wyobraźni i konkretnego podejścia. Nie ma co się jednak zrażać – istnieje cała gama obiektywów na tyle uniwersalnych, by nasze oko było zadowolone z osiąganych efektów.

Poznanie rodzaju mocowania jest nawet podwójnie ważne, ponieważ często można spotkać się z sytuacją, kiedy obiektywy tego samego producenta mają różne mocowania. Najczęściej dotyczy to obiektywów wykorzystywanych w innych celach, charakteryzujących się innymi parametrami.

Zastosowanie i rodzaj obiektywu na początek

Jeśli masz już określone mocowanie, jakie musi posiadać Twój obiektyw, możesz przejść do ustalania zastosowania. Na początku jest trudno wywnioskować, jak będziemy użytkować obiektyw, jednak przypomnij sobie, jaka dziedzina fotografii Cię najbardziej pasjonuje. Dzięki temu łatwiej Ci będzie dobrać rodzaj obiektywu i jego ogniskową.

Co to jest ogniskowa? Generalizując temat, ogniskowa to odległość w milimetrach, która mówi w jakim miejscu przed obiektywem skupia się obraz. W praktyce przy wyborze pierwszego obiektywu powinniśmy wiedzieć że jest to też wartość mówiąca, ile nasz obiektyw „widzi” z obrazu, który oglądamy nieuzbrojonym okiem. Oko ma ogniskową około 50mm, dlatego też większość uniwersalnych obiektywów ma tę wartość w swoim zakresie. Już wiemy, czym jest ogniskowa – a czy można ją zmieniać? Jak najbardziej. Dlatego też obiektywy dzielą się na stałoogniskowe i zmiennoogniskowe, tzw. zoom-y. Zmiana ogniskowej to zatem zmiana wielkości tego fragmentu obrazu który widzi aparat. Przykładowo, fotografujemy dom. Obiektyw o ogniskowej 35mm pozwoli na zrobienie zdjęcia całego domu – ale taki, który ma ogniskową 500 czy 1000mm pozwoli sfotografować muchę przyklejoną do jednej z jego szyb z tej samej odległości i z tego samego aparatu. Często im większy zakres ogniskowych – co wydaje się kuszące dla początkującego fotografa – tym gorsza jakość rejestrowanego obrazu. Wynika to z faktu, że są one ciemniejsze i w ich wnętrzu pracuje więcej układów. Są oczywiście szkła które nie mają takich wad, ale z kolei ich cena odstrasza większość amatorów.

Obiektywy szerokokątne charakteryzują się tym, że „zbierają” obraz ze znacznie szerszego obszaru. W rzeczywistości wygląda to tak, że obiektyw tego typu jest w stanie objąć nawet dwa razy szerszy obszar w porównaniu do obiektywu stałoogniskowego. Taka perspektywa jest szczególnie doceniana przez fotografów wnętrz, czy krajobrazów. Warto również zadbać, aby szerokokątny obiektyw dla początkujących cechował się bardzo dobrym światłem, co pozwoli na robienie zdjęć przy słabszym oświetleniu.

Obiektyw standardowy, tzw. „kitowy” dołączany jest do zestawu wraz z lustrzanką. Najczęściej spotykane szkła, często dostarczane wraz z lustrzanką, o ile nie zdecydujemy inaczej. Ich zakres pokrywa większość popularnych ogniskowych i wynosi najczęściej od 18 do 105 mm. Niektóre niedrogie obiektywy oferują ogniskową do 140mm (Nikon). Takie szkło ma wiele zastosowań, od reporterki po fotografię miejską, sprawdzi się w większości popularnych zastosowań, co jednak najważniejsze – pozwala uzyskać wiedzę, CO nas najbardziej interesuje i w czym powinniśmy się kształcić czy rozwijać. Na dłuższą metę kitowe zoomy, czy też „spacerniaki” jak się je nazywa, zaczną ograniczać nasz rozwój i wtedy będziemy sięgać po inne szkła które sprawdzą się bardziej w tym, co najbardziej nam odpowiada.

Obiektyw stałoogniskowy to sprzęt dla osób, które zdecydowane są jak najlepiej poznać fotografię. Ogniskowa obiektywu stałoogniskowego najczęściej wynosi 35,50 lub 80 mm. Ponadto cechą charakterystyczną stałek jest jasne światło, czyli zdolność pochłaniania większej ilości promieni świetlnych. Stałoogniskowe obiektywy na początek idealnie nadają się do zdjęć we wnętrzach, portretów, czy fotografii krajobrazowej. Trzeba także pamiętać, że obiektyw stałoogniskowy niejako zmusza nas do pracy z aparatem. Nie wystarczy przekręcić pierścień zoom-u, trzeba często zmienić pozycję, poszukać innej perspektywy – a to bardzo kreuje nas jako fotografów.

Wszystkie wyżej wymienione obiektywy z pełną odpowiedzialnością można polecić dla początkującego fotografa. Te wyposażone w zoom są zdecydowanie najpopularniejsze. Pozwalają na dowolne przybliżanie obiektu w kadrze, co eliminuje konieczność ciągłego przemieszania się, aby wykadrować obraz. Jedyne zastrzeżenie można mieć do obiektywów kitowych. Nie są one najlepszym wyborem, dlatego radzimy zmienić je możliwie jak najszybciej.

Światło w obiektywie dla początkujących

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej światła wpada do obiektywu, tym zdjęcie jest lepszej jakości. Jednak jak poznać, kiedy światła wpada dużo? O tym bezpośrednio decyduje przysłona i jej wartość, która jest określona bezpośrednio na obudowie obiektywu. Zapewne zauważyłeś, że najczęściej na boku szkła znajduje się napis f/4, lub F4 ( zależnie od nazewnictwa przyjętego przez producenta ). „F” to jest właśnie nic innego, jak parametr przysłony, a liczba przy nim występująca określa, jak szeroko może się ona otworzyć.

W kwestii oznaczenia przysłony zachodzi tylko jeden paradoks, a mianowicie im liczba w oznaczeniu jest mniejsza, tym otwór jest większy. Przekładając to na praktykę, im niższa wartość widnieje w oznaczeniu, tym jaśniejsze zdjęcie możemy zrobić. Ponadto przysłona ma również związek z rozmyciem, czyli głębią ostrości. Przy mniejszej wartości przysłony ostry pozostaje jedynie pierwszy plan, który staje się uwydatniony. Tło w tym momencie na zdjęciu jest rozmyte.

Jeśli chodzi o obiektyw na początek, radzimy wybierać możliwie jak najjaśniejszy, jednak musisz być gotowy na to, że jasny obiektyw będzie drogi. Dokładne ceny obiektywów polecanych na początek poznasz w rankingu najlepszych obiektywów dla początkujących.

Istotne funkcje w obiektywach dla początkujących

Poza podstawowymi aspektami takimi, jak ogniskowa, czy światło, warto wybierać obiektyw dla początkujących posiadający ściśle dobrane funkcje uważane jako dodatkowe. W kwestii osoby poznającej fotografię mogą one jednak okazać się kluczowe dla komfortowego użytkowania.

Pierwszą z tych funkcji jest stabilizacja obrazu realizowana poprzez zastosowanie wewnątrz obiektywu specjalnego układu elektronicznego. Jak sama nazwa wskazuje, funkcja ta ma za zadanie zniwelować możliwie jak najwięcej występujących drgań. Jeśli stabilizacja jest wystarczająco dokładna, Twoje zdjęcia będą nie poruszone, czyli idealnie ostre.

W obiektywie na początek ważny jest również autofocus. Funkcja ta odpowiada za automatyczne ustawianie ostrości, dzięki czemu nie musisz robić tego we własnym zakresie. Radzimy jednak, aby wybierać sprzęt, który pozwala wybrać, w jaki sposób ma być ustawiana ostrość. W ten sposób zyskasz olbrzymią szansę samodzielnego nauczenia się poprawnego ostrzenia bez konieczności polegania wyłącznie na elektronice.

Jaki obiektyw wybrać dla początkujących?

To pytanie zadaje sobie wiele osób pragnących spełniać się w fotografii. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta: dostosowany do Ciebie. Tak, najlepszy obiektyw na początek, to dostosowany obiektyw. Do aparatu, do rodzaju zastosowań, czy umiejętności. Jedynie wtedy, gdy dobierzesz sprzęt do swoich preferencji, będziesz w stanie spełniać się w swojej pasji. Pamiętaj, aby przed zakupem koniecznie sprawdzić ranking obiektywów dla początkujących 2022. Najlepszy obiektyw dla początkującego nie sprawi, że nagle zaczniesz robić wspaniałe zdjęcia. Najważniejsze do czego powinieneś dążyć to obraz i jego jakość. A uzyskać go możesz tylko Ty. Jedna z dobrych fotograficznych zasad mówi, że najlepszy obiektyw to ten, który masz przy sobie. Reszta rodzi się w wyobraźni.

Najlepsze obiektywy dla początkujących – Ranking 2022

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *